Archive

THIRD SATURDAY 2018/2019

March

IM Miloš Pečurica with IM norm certificate. This is his second IM norm.

Tournament director FM Goran Tomić, FM Miloš Pečurica with IM norm certificate and Veselin Balšić, arbiter, IA

Pairings/Results

Round 1 on 2019/03/16 at 1400
Bo. No.   Name Result   Name No.
1 1 IM Sarkar Justin ½ – ½ GM Nikcevic Nebojsa 10
2 2 WFM Cholleti Sahajasri 0 – 1 FM Pecurica Milos 9
3 3 FM Dimitrijeski Boris Dr. ½ – ½ GM Abramovic Bosko 8
4 4   Kisic Bozidar 1 – 0 FM Dudin Gleb 7
5 5 FM Gungl Theo 1 – 0   Andersen Alf Roger 6
Round 2 on 2019/03/17 at 1400
Bo. No.   Name Result   Name No.
1 10 GM Nikcevic Nebojsa 1 – 0   Andersen Alf Roger 6
2 7 FM Dudin Gleb 0 – 1 FM Gungl Theo 5
3 8 GM Abramovic Bosko ½ – ½   Kisic Bozidar 4
4 9 FM Pecurica Milos 1 – 0 FM Dimitrijeski Boris Dr. 3
5 1 IM Sarkar Justin ½ – ½ WFM Cholleti Sahajasri 2
Round 3 on 2019/03/18 at 1400
Bo. No.   Name Result   Name No.
1 2 WFM Cholleti Sahajasri 0 – 1 GM Nikcevic Nebojsa 10
2 3 FM Dimitrijeski Boris Dr. 1 – 0 IM Sarkar Justin 1
3 4   Kisic Bozidar 0 – 1 FM Pecurica Milos 9
4 5 FM Gungl Theo ½ – ½ GM Abramovic Bosko 8
5 6   Andersen Alf Roger 0 – 1 FM Dudin Gleb 7
Round 4 on 2019/03/19 at 0930
Bo. No.   Name Result   Name No.
1 10 GM Nikcevic Nebojsa ½ – ½ FM Dudin Gleb 7
2 8 GM Abramovic Bosko 1 – 0   Andersen Alf Roger 6
3 9 FM Pecurica Milos 1 – 0 FM Gungl Theo 5
4 1 IM Sarkar Justin 1 – 0   Kisic Bozidar 4
5 2 WFM Cholleti Sahajasri ½ – ½ FM Dimitrijeski Boris Dr. 3
Round 5 on 2019/03/19 at 1530
Bo. No.   Name Result   Name No.
1 3 FM Dimitrijeski Boris Dr. 0 – 1 GM Nikcevic Nebojsa 10
2 4   Kisic Bozidar 1 – 0 WFM Cholleti Sahajasri 2
3 5 FM Gungl Theo 0 – 1 IM Sarkar Justin 1
4 6   Andersen Alf Roger ½ – ½ FM Pecurica Milos 9
5 7 FM Dudin Gleb ½ – ½ GM Abramovic Bosko 8
Round 6 on 2019/03/20 at 1400
Bo. No.   Name Result   Name No.
1 10 GM Nikcevic Nebojsa ½ – ½ GM Abramovic Bosko 8
2 9 FM Pecurica Milos ½ – ½ FM Dudin Gleb 7
3 1 IM Sarkar Justin 0 – 1   Andersen Alf Roger 6
4 2 WFM Cholleti Sahajasri 1 – 0 FM Gungl Theo 5
5 3 FM Dimitrijeski Boris Dr. 1 – 0   Kisic Bozidar 4
Round 7 on 2019/03/21 at 1400
Bo. No.   Name Result   Name No.
1 4   Kisic Bozidar 0 – 1 GM Nikcevic Nebojsa 10
2 5 FM Gungl Theo – – + FM Dimitrijeski Boris Dr. 3
3 6   Andersen Alf Roger 1 – 0 WFM Cholleti Sahajasri 2
4 7 FM Dudin Gleb 0 – 1 IM Sarkar Justin 1
5 8 GM Abramovic Bosko ½ – ½ FM Pecurica Milos 9
Round 8 on 2019/03/22 at 1400
Bo. No.   Name Result   Name No.
1 10 GM Nikcevic Nebojsa ½ – ½ FM Pecurica Milos 9
2 1 IM Sarkar Justin 1 – 0 GM Abramovic Bosko 8
3 2 WFM Cholleti Sahajasri ½ – ½ FM Dudin Gleb 7
4 3 FM Dimitrijeski Boris Dr. 1 – 0   Andersen Alf Roger 6
5 4   Kisic Bozidar + – – FM Gungl Theo 5
Round 9 on 2019/03/23 at 0930
Bo. No.   Name Result   Name No.
1 5 FM Gungl Theo – – + GM Nikcevic Nebojsa 10
2 6   Andersen Alf Roger 1 – 0   Kisic Bozidar 4
3 7 FM Dudin Gleb 1 – 0 FM Dimitrijeski Boris Dr. 3
4 8 GM Abramovic Bosko 0 – 1 WFM Cholleti Sahajasri 2
5 9 FM Pecurica Milos ½ – ½ IM Sarkar Justin 1

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp n w we w-we K rtg+/-
1 10 GM Nikcevic Nebojsa   MNE 2429 7,0 28,00 0,0 2,0 2477 8 6 5,53 0,47 10 4,7
2 9 FM Pecurica Milos   MNE 2351 6,5 26,50 0,0 2,0 2468 9 6,5 5,07 1,43 20 28,6
3 1 IM Sarkar Justin   USA 2330 5,5 22,50 0,0 1,0 2384 9 5,5 4,82 0,68 10 6,8
4 3 FM Dimitrijeski Boris Dr.   GER 2200 5,0 18,75 0,0 1,0 2313 8 4 2,81 1,19 20 23,8
5 7 FM Dudin Gleb   RUS 2321 4,0 19,00 0,0 2,0 2262 9 4 4,67 -0,67 20 -13,4
6 8 GM Abramovic Bosko   SRB 2362 4,0 17,75 0,0 1,5 2258 9 4 5,25 -1,25 10 -12,5
7 6   Andersen Alf Roger   NOR 2269 3,5 15,75 0,0 1,5 2231 9 3,5 3,99 -0,49 20 -9,8
8 2 WFM Cholleti Sahajasri w IND 2231 3,5 13,75 0,0 1,0 2235 9 3,5 3,47 0,03 20 0,6
9 4   Kisic Bozidar   MNE 2208 3,5 12,00 0,0 0,0 2171 8 2,5 2,90 -0,40 20 -8,0
10 5 FM Gungl Theo   GER 2369 2,5 9,50 0,0 0,0 2254 6 2,5 3,49 -0,99 20 -19,8

http://chess-results.com/tnr422477.aspx?lan=1&art=2

February 2019

Zhao Yuanhe (CHN), GM tournament, 7 points, IM norm and GM norm
FM Aleksandar Tomić (MNE), IM tournament, 7 points, IM norm

FM Aleksandar Tomić (MNE) third IM norm

FM Goran Tomić, organizer, Zhao Yuanhe (with GM norm) and Veselin Balšić, arbiter (IA)


Third Saturday Djenovici MNE GM II-2019

 

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Bdld Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp n w we w-we K rtg+/-
1 5   Zhao Yuanhe   CHN 2396   7,0 28,75 0,0 4,0 2606 9 7 4,61 2,39 10 23,9
2 4 GM Kosic Dragan   MNE 2502   5,5 22,00 0,0 2,0 2454 9 5,5 5,98 -0,48 10 -4,8
3 9 IM Priasmoro Novendra   INA 2452   5,5 21,75 0,0 2,0 2459 9 5,5 5,35 0,15 10 1,5
4 6 GM Pap Misa   SRB 2501   5,0 19,50 0,0 2,0 2417 9 5 5,97 -0,97 10 -9,7
5 7 FM Audi Ameya   IND 2322   4,5 19,00 0,0 2,5 2394 9 4,5 3,63 0,87 10 8,7
6 8 IM Laketic Gojko   SRB 2363   4,5 18,50 0,0 2,5 2389 9 4,5 4,16 0,34 10 3,4
7 1 GM Lazic Miroljub   SRB 2446   4,0 18,25 0,0 3,0 2337 9 4 5,25 -1,25 10 -12,5
8 2 IM Saraci Nderim   KOS 2397   4,0 16,00 0,0 2,0 2343 9 4 4,62 -0,62 10 -6,2
9 10 FM Olcum Ahmet   TUR 2320   3,5 13,50 0,0 1,5 2314 9 3,5 3,60 -0,10 20 -2,0
10 3 IM Martorelli Antonio   ITA 2168   1,5 6,25 0,0 0,5 2138 9 1,5 1,83 -0,33 10 -3,3

 

Third Saturday Djenovici MNE IM II -2019

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Bdld Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp n w we w-we K rtg+/-
1 4 FM Tomic Aleksandar   MNE 2316   7,0 28,75 0,0 3,5 2442 9 7 5,50 1,50 20 30,0
2 5 GM Abramovic Bosko   SRB 2369   6,5 24,75 0,0 2,5 2384 9 6,5 6,12 0,38 10 3,8
3 2 IM Nestorovic Dejan   SRB 2353   6,0 22,00 0,0 2,5 2310 8 5 5,30 -0,30 10 -3,0
4 1 FM Pecurica Milos   MNE 2324   5,5 23,50 0,0 3,0 2326 7 4,5 4,30 0,20 20 4,0
5 3 IM Rabrenovic Vladan   SRB 2334   4,5 18,25 0,0 2,5 2220 9 4,5 5,72 -1,22 10 -12,2
6 7   Sahin Ozgun   TUR 2216   4,5 16,50 0,0 1,0 2233 9 4,5 4,25 0,25 20 5,0
7 10   Nestorovic Katarina w SRB 1956   3,5 12,75 0,0 1,5 2181 9 3,5 1,41 2,09 40 83,6
8 9 FM Tomic Goran   MNE 2179   3,0 11,00 0,0 1,5 2034 8 2 3,47 -1,47 20 -29,4
9 8 FM Fejzullahu Afrim   KOS 2243   2,5 8,75 0,0 1,0 2097 7 2,5 3,86 -1,36 20 -27,2
10 6   Radovic Stefan   SWE 2026   2,0 9,25 0,0 1,0 2034 9 2 2,07 -0,07 20

-1,4

 

Third Saturday Djenovici MNE FM II -2019

Final Ranking after 10 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Bdld Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp n w we w-we K rtg+/-
1 3 CM Arfan Aditya Bagus   INA 1992   8,0 24,00 0,0 2,0 2618 8 8 5,62 2,38 40 95,2
2 4   Kovacevic Nikola   FRA 2050   4,5 11,50 0,0 0,0 1861 8 4,5 6,18 -1,68 20 -33,6
3 5   Sakotic Ana w SRB 1554   3,0 6,75 0,0 0,0 1734 7 2 0,89 1,11 40 44,4
4 1   Lazarevic Zoran   MNE 1829   2,5 8,00 0,0 1,0 1789 7 2,5 2,91 -0,41 20 -8,2
5 2   Durakovic Sinisa   MNE 1799   2,0 6,25 0,0 0,5 1663 8 2 3,40 -1,40 40

-56,0

 

http://chess-results.com/tnr414760.aspx?lan=1&art=1

December 2018 (15-23.12.2018)

IM Stavrolua Tsolakidou – GM norm, FM Kishnater Kushager – IM norm

 http://chess-results.com/tnr399612.aspx?lan=1&art=1

 

Third Saturday Djenovici MNE GM XII -2018

Final Ranking after 9 Rounds

Rk.     Name sex FED Rtg Pts.  
1   IM Tsolakidou Stavroula w GRE 2387 7,0  
2   IM Ivic Velimir   SRB 2497 6,0  
3   IM Benkovic Petar   SRB 2401 5,0  
4   FM Krishnater Kushager   IND 2305 5,0  
5   GM Stojanovic Mihajlo   SRB 2522 5,0  
6   GM Nikcevic Nebojsa   MNE 2434 4,5  
7   IM Kojima Shinya   JPN 2409 3,5  
8   GM Drasko Milan   MNE 2438 3,0  
9   FM Lundin Jan   SWE 2312 3,0  
10   WIM Pratyusha Bodda w IND 2273 3,0  

Third Saturday Djenovici MNE IM XII -2018

 

Final Ranking after 9 Rounds

Rk.     Name sex FED Rtg Pts.  
1   GM Abramovic Bosko   SRB 2372 6,5  
2   FM Orosz Andras   HUN 2281 6,0  
3   IM Jakovljevic Vlado   BIH 2359 6,0  
4     Om Kharola   IND 2080 6,0  
5   FM Tomic Aleksandar   MNE 2312 5,0  
6   IM Nikac Predrag   MNE 2303 4,5  
7     Draganic Veljko   MNE 2270 3,5  
8   WFM Zherebtsova Alexandra w RUS 2186 3,5  
9   FM Martynyuk Elizaveta w RUS 2128 2,5  
10     Uysal Burak   TUR 2247 1,5  

http://chess-results.com/tnr399609.aspx?lan=1

 

—————————————————–
November 2018 (17-25.11.2018)

Third Saturday Djenovici MNE GM XI-2018


GM Dejan Pikula, the winner of GM tournament in November 2018

 FM Srinath Rao achieved IM norm. It is his second IM norm. He crossed 2400 rating points, too.

Final Ranking after 9 Rounds

Rk.

 

 

Name

 

FED

Rtg

Pts.

rtg+/-

1

 

GM

Pikula Dejan

 

SRB

2485

6,0

2,0

2

 

FM

Srinath Rao S.V.

 

IND

2357

5,5

28,6

3

 

GM

Nikcevic Nebojsa

 

MNE

2429

5,5

4,5

4

 

GM

Drasko Milan

 

MNE

2434

5,5

3,6

5

 

IM

Kojima Shinya

 

JPN

2432

5,0

-1,0

6

 

IM

Akshat Khamparia

 

IND

2399

5,0

3,6

7

 

IM

Plenkovic Zdenko

 

CRO

2398

3,5

-11,4

8

 

 

Nikolic Nebojsa

 

MNE

2326

3,5

-1,7

9

 

FM

Audi Ameya

 

IND

2347

3,0

-9,4

10

 

 

Der Manuelian Haik

 

USA

2271

2,5

-9,0

http://chess-results.com/tnr392130.aspx?lan=1&art=1


——————————————————

October 2018

bty

Mladen Rajković achieved IM norm (on IM tournament, 7 points)

GM tournament:

http://chess-results.com/tnr385085.aspx?lan=14

IM tournament:

http://chess-results.com/tnr385089.aspx?lan=14

FM tournament:

http://chess-results.com/tnr385090.aspx?lan=14

Third Saturday Djenovici MNE GM X-2018

Final Ranking after 9 Rounds

Мј СНо   Име пол ФЕД Ртг Бод.  ТБ1   ТБ2   ТБ3  Рп н в ве в-ве K ртг + / –
1 6 IM Kojima Shinya   JPN 2408 6,0 24,25 0,0 2,5 2511 9 6 4,77 1,23 10 12,3
2 4 GM Nikcevic Nebojsa   MNE 2424 5,5 24,75 0,0 3,0 2464 9 5,5 5,00 0,50 10 5,0
3 5 GM Miljkovic Miroslav D   SRB 2484 5,5 22,75 0,0 2,5 2457 9 5,5 5,77 -0,27 10 -2,7
4 3 IM Atakisi Umut   TUR 2394 5,0 20,00 0,0 2,0 2430 9 5 4,59 0,41 10 4,1
5 1 FM Manush Shah   IND 2302 4,5 21,00 0,0 3,0 2397 9 4,5 3,35 1,15 20 23,0
6 2 FM Gungl Theo   GER 2347 4,5 19,00 0,0 2,0 2392 9 4,5 3,95 0,55 20 11,0
7 10 IM Kargin Arseny   RUS 2420 4,0 18,50 0,0 2,5 2341 9 4 4,94 -0,94 10 -9,4
8 7 GM Kotronias Vasilios   GRE 2487 4,0 17,50 0,0 3,0 2334 9 4 5,82 -1,82 10 -18,2
9 9 IM Rabrenovic Vladan   SRB 2343 3,0 12,75 0,0 1,5 2268 9 3 3,89 -0,89 10 -8,9
10 8   Der Manuelian Haik   USA 2269 3,0 12,50 0,0 1,0 2276 9 3 2,92 0,08 20 1,6

 

Third Saturday Djenovici MNE IM X-10

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 1   Rajkovic Mladen   SRB 2319 7,0 28,75 0,0 3,5 2479 9 7 5,22 1,78 20 35,6
2 9 IM Zlatanovic Boroljub   SRB 2359 7,0 27,50 0,0 3,5 2475 9 7 5,75 1,25 10 12,5
3 3 FM Mouhamad Joachin   FRA 2266 6,5 22,00 0,0 2,5 2431 9 6,5 4,51 1,99 20 39,8
4 5   Andersen Alf Roger   NOR 2225 5,5 20,50 0,0 2,5 2349 9 5,5 3,96 1,54 20 30,8
5 7 IM Sredojevic Ivan   SRB 2316 5,0 16,75 0,0 1,5 2302 9 5 5,18 -0,18 10 -1,8
6 4 GM Rajkovic Dusan   SRB 2320 4,5 16,50 0,0 1,5 2259 9 4,5 5,26 -0,76 10 -7,6
7 10 FM Bujisic Vlastimir   MNE 2174 3,0 13,25 0,0 2,0 2150 9 3 3,28 -0,28 20 -5,6
8 8   Saksham Rautela   IND 2292 2,5 8,50 0,0 0,5 2096 9 2,5 4,86 -2,36 40 -94,4
9 2 FM Tomic Goran   MNE 2216 2,0 7,25 0,0 1,0 2050 9 2 3,84 -1,84 20 -36,8
10 6   Viskic Pavisa   CRO 2163 2,0 5,00 0,0 0,0 2056 9 2 3,14 -1,14 20 -22,8

 

Third Saturday Djenovici MNE FM X-2018

Final Ranking after 10 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 2   Ilic Slobodan S   SRB 2011 7,5 34,50 0,0 3,5 2034 8 6,5 6,14 0,36 20 7,2
2 6   Ayzenberg Alena w NOR 1911 6,0 24,25 0,0 1,5 1808 8 4 4,96 -0,96 20 -19,2
3 4   Lakusic Zoran   MNE 1708 5,5 22,25 0,0 1,0 1902 8 4,5 2,52 1,98 20 39,6
4 1   Durakovic Sinisa   MNE 0 4,5 20,75 0,0 2,0 1793 10 4,5        
5 3   Sadbhav Rautela   IND 1612 4,0 21,25 0,0 2,5 1796 8 3 1,52 1,48 40 59,2
6 5   Lazarevic Zoran   MNE 1902 2,5 12,00 0,0 0,5 1618 8 2 4,86 -2,86 20 -57,2

21

Archive 2017/2018

May 2018

FM Peng Shunkai – IM norm

 

Third Saturday Djenovici MNE IM V – 2018

Pairings/Results

Round 1 on 2018/05/19 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 1 2176 FM Bozanic Ivica 0 – 1 IM Klasan Vladimir 2384 10
2 2 2320 IM Sredojevic Ivan ½ – ½ WFM Zherebtsova Alexandra 2203 9
3 3 2176   Viskic Pavisa ½ – ½ FM Bujisic Vlastimir 2198 8
4 4 2315 FM Lundin Jan ½ – ½ FM Peng Shunkai 2203 7
5 5 2332 IM Nikac Predrag 0 – 1   Uysal Burak 2196 6
Round 2 on 2018/05/20 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2384 IM Klasan Vladimir ½ – ½   Uysal Burak 2196 6
2 7 2203 FM Peng Shunkai 1 – 0 IM Nikac Predrag 2332 5
3 8 2198 FM Bujisic Vlastimir ½ – ½ FM Lundin Jan 2315 4
4 9 2203 WFM Zherebtsova Alexandra 1 – 0   Viskic Pavisa 2176 3
5 1 2176 FM Bozanic Ivica 0 – 1 IM Sredojevic Ivan 2320 2
Round 3 on 2018/05/21 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 2 2320 IM Sredojevic Ivan ½ – ½ IM Klasan Vladimir 2384 10
2 3 2176   Viskic Pavisa 0 – 1 FM Bozanic Ivica 2176 1
3 4 2315 FM Lundin Jan ½ – ½ WFM Zherebtsova Alexandra 2203 9
4 5 2332 IM Nikac Predrag 1 – 0 FM Bujisic Vlastimir 2198 8
5 6 2196   Uysal Burak ½ – ½ FM Peng Shunkai 2203 7
Round 4 on 2018/05/22 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2384 IM Klasan Vladimir ½ – ½ FM Peng Shunkai 2203 7
2 8 2198 FM Bujisic Vlastimir 0 – 1   Uysal Burak 2196 6
3 9 2203 WFM Zherebtsova Alexandra ½ – ½ IM Nikac Predrag 2332 5
4 1 2176 FM Bozanic Ivica ½ – ½ FM Lundin Jan 2315 4
5 2 2320 IM Sredojevic Ivan ½ – ½   Viskic Pavisa 2176 3
Round 5 on 2018/05/23 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 3 2176   Viskic Pavisa 0 – 1 IM Klasan Vladimir 2384 10
2 4 2315 FM Lundin Jan ½ – ½ IM Sredojevic Ivan 2320 2
3 5 2332 IM Nikac Predrag 0 – 1 FM Bozanic Ivica 2176 1
4 6 2196   Uysal Burak 1 – 0 WFM Zherebtsova Alexandra 2203 9
5 7 2203 FM Peng Shunkai 1 – 0 FM Bujisic Vlastimir 2198 8
Round 6 on 2018/05/24 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2384 IM Klasan Vladimir 1 – 0 FM Bujisic Vlastimir 2198 8
2 9 2203 WFM Zherebtsova Alexandra 0 – 1 FM Peng Shunkai 2203 7
3 1 2176 FM Bozanic Ivica 1 – 0   Uysal Burak 2196 6
4 2 2320 IM Sredojevic Ivan 1 – 0 IM Nikac Predrag 2332 5
5 3 2176   Viskic Pavisa ½ – ½ FM Lundin Jan 2315 4
Round 7 on 2018/05/25 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 4 2315 FM Lundin Jan 0 – 1 IM Klasan Vladimir 2384 10
2 5 2332 IM Nikac Predrag ½ – ½   Viskic Pavisa 2176 3
3 6 2196   Uysal Burak 0 – 1 IM Sredojevic Ivan 2320 2
4 7 2203 FM Peng Shunkai 1 – 0 FM Bozanic Ivica 2176 1
5 8 2198 FM Bujisic Vlastimir ½ – ½ WFM Zherebtsova Alexandra 2203 9
Round 8 on 2018/05/26 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2384 IM Klasan Vladimir 1 – 0 WFM Zherebtsova Alexandra 2203 9
2 1 2176 FM Bozanic Ivica ½ – ½ FM Bujisic Vlastimir 2198 8
3 2 2320 IM Sredojevic Ivan 0 – 1 FM Peng Shunkai 2203 7
4 3 2176   Viskic Pavisa 1 – 0   Uysal Burak 2196 6
5 4 2315 FM Lundin Jan 0 – 1 IM Nikac Predrag 2332 5
Round 9 on 2018/05/27 at 1000
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 5 2332 IM Nikac Predrag ½ – ½ IM Klasan Vladimir 2384 10
2 6 2196   Uysal Burak ½ – ½ FM Lundin Jan 2315 4
3 7 2203 FM Peng Shunkai ½ – ½   Viskic Pavisa 2176 3
4 8 2198 FM Bujisic Vlastimir 1 – 0 IM Sredojevic Ivan 2320 2
5 9 2203 WFM Zherebtsova Alexandra ½ – ½ FM Bozanic Ivica 2176 1

IM Vladimir Klasan – WFM Alexandra Zherebtsova

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 7 FM Peng Shunkai   CHN 2203 7,0 28,75 0,0 3,0 2476 9 7 3,88 3,12 40 124,8
2 10 IM Klasan Vladimir   SRB 2384 7,0 28,00 0,0 2,5 2455 9 7 6,26 0,74 10 7,4
3 2 IM Sredojevic Ivan   SRB 2320 5,0 21,25 0,0 2,5 2286 9 5 5,44 -0,44 10 -4,4
4 6   Uysal Burak   TUR 2196 4,5 18,75 0,0 1,0 2256 9 4,5 3,79 0,71 20 14,2
5 1 FM Bozanic Ivica   CRO 2176 4,5 16,50 0,0 1,0 2259 9 4,5 3,50 1,00 20 20,0
6 3   Viskic Pavisa   CRO 2176 3,5 15,50 0,5 2,0 2179 9 3,5 3,50 0,00 20 0,0
7 4 FM Lundin Jan   SWE 2315 3,5 15,50 0,5 2,0 2163 9 3,5 5,37 -1,87 20 -37,4
8 5 IM Nikac Predrag   MNE 2332 3,5 13,50 0,0 0,5 2161 9 3,5 5,59 -2,09 10 -20,9
9 9 WFM Zherebtsova Alexandra w RUS 2203 3,5 13,25 0,0 1,0 2176 9 3,5 3,88 -0,38 20 -7,6
10 8 FM Bujisic Vlastimir   MNE 2198 3,0 12,50 0,0 1,5 2131 9 3 3,79 -0,79 20 -15,8

 

 

 

 

 

 

Third Saturday Djenovici MNE FM V – 2018

Pairings/Results

Round 1 on 2018/05/19 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 1 1567   Tomic Danilo 0 – 1   Bubanja Milos 1867 6
2 2 1875   Kane Robert 0 – 1   Lazarevic Zoran 1867 5
3 3 1930   Bubanja Masan ½ – ½   Harnett Robert J 1972 4
Round 2 on 2018/05/20 at 1000
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 6 1867   Bubanja Milos ½ – ½   Harnett Robert J 1972 4
2 5 1867   Lazarevic Zoran 0 – 1   Bubanja Masan 1930 3
3 1 1567   Tomic Danilo 0 – 1   Kane Robert 1875 2
Round 3 on 2018/05/20 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 2 1875   Kane Robert 1 – 0   Bubanja Milos 1867 6
2 3 1930   Bubanja Masan 1 – 0   Tomic Danilo 1567 1
3 4 1972   Harnett Robert J 0 – 1   Lazarevic Zoran 1867 5
Round 4 on 2018/05/21 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 6 1867   Bubanja Milos ½ – ½   Lazarevic Zoran 1867 5
2 1 1567   Tomic Danilo 0 – 1   Harnett Robert J 1972 4
3 2 1875   Kane Robert 1 – 0   Bubanja Masan 1930 3
Round 5 on 2018/05/22 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 3 1930   Bubanja Masan ½ – ½   Bubanja Milos 1867 6
2 4 1972   Harnett Robert J ½ – ½   Kane Robert 1875 2
3 5 1867   Lazarevic Zoran 1 – 0   Tomic Danilo 1567 1
Round 6 on 2018/05/23 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 6 1867   Bubanja Milos 1 – 0   Tomic Danilo 1567 1
2 5 1867   Lazarevic Zoran 1 – 0   Kane Robert 1875 2
3 4 1972   Harnett Robert J ½ – ½   Bubanja Masan 1930 3
Round 7 on 2018/05/24 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 4 1972   Harnett Robert J ½ – ½   Bubanja Milos 1867 6
2 3 1930   Bubanja Masan 1 – 0   Lazarevic Zoran 1867 5
3 2 1875   Kane Robert 1 – 0   Tomic Danilo 1567 1
Round 8 on 2018/05/25 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 6 1867   Bubanja Milos 1 – 0   Kane Robert 1875 2
2 1 1567   Tomic Danilo 0 – 1   Bubanja Masan 1930 3
3 5 1867   Lazarevic Zoran ½ – ½   Harnett Robert J 1972 4
Round 9 on 2018/05/26 at 1430
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 5 1867   Lazarevic Zoran ½ – ½   Bubanja Milos 1867 6
2 4 1972   Harnett Robert J 1 – 0   Tomic Danilo 1567 1
3 3 1930   Bubanja Masan ½ – ½   Kane Robert 1875 2
Round 10 on 2018/05/27 at 1000
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 6 1867   Bubanja Milos 1 – 0   Bubanja Masan 1930 3
2 2 1875   Kane Robert ½ – ½   Harnett Robert J 1972 4
3 1 1567   Tomic Danilo 0 – 1   Lazarevic Zoran 1867 5

Final Ranking after 10 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 6   Bubanja Milos   MNE 1867 6,5 26,50 0,0 4,5 1952 10 6,5 5,22 1,28 20 25,6
2 5   Lazarevic Zoran   MNE 1867 6,5 25,75 0,0 4,5 1952 10 6,5 5,22 1,28 20 25,6
3 3   Bubanja Masan   MNE 1930 6,0 24,50 0,0 4,0 1902 10 6 6,20 -0,20 20 -4,0
4 4   Harnett Robert J   ENG 1972 5,5 21,25 0,0 3,5 1858 10 5,5 6,78 -1,28 40 -51,2
5 2   Kane Robert   ENG 1875 5,5 21,00 0,0 3,5 1877 10 5,5 5,34 0,16 20 3,2
6 1   Tomic Danilo   MNE 1567 0,0 0,00 0,0 0,0 1101 10 0 1,24 -1,24 20 -24,8

March 2018

 

 

 

Third Saturday Djenovici MNE IM III-2018

 

Round 1 on 2018/03/17 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 2 2275   Soham Das 1 – 0 GM Fominyh Alexander 2406 11
2 3 2376 FM Krstulovic Alex 1 – 0   Rajkovic Mladen 2361 10
3 4 2121   Kovacevic Nikola 0 – 1 FM Ding Tze How Dilwen 2273 9
4 5 2329 IM Farkas Tibor ½ – ½ FM Marjanovic Dejan 2377 8
5 6 2318 IM Sredojevic Ivan ½ – ½ IM Martorelli Antonio 2192 7
6 1 2308 FM Kecskemeti Arpad 0   spielfrei 0 -1
Round 2 on 2018/03/18 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 8 2377 FM Marjanovic Dejan ½ – ½ IM Sredojevic Ivan 2318 6
2 9 2273 FM Ding Tze How Dilwen ½ – ½ IM Farkas Tibor 2329 5
3 10 2361   Rajkovic Mladen 1 – 0   Kovacevic Nikola 2121 4
4 11 2406 GM Fominyh Alexander ½ – ½ FM Krstulovic Alex 2376 3
5 1 2308 FM Kecskemeti Arpad 0 – 1   Soham Das 2275 2
6 7 2192 IM Martorelli Antonio 0   spielfrei 0 -1
Round 3 on 2018/03/19 at 09:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 3 2376 FM Krstulovic Alex 1 – 0 FM Kecskemeti Arpad 2308 1
2 4 2121   Kovacevic Nikola 0 – 1 GM Fominyh Alexander 2406 11
3 5 2329 IM Farkas Tibor ½ – ½   Rajkovic Mladen 2361 10
4 6 2318 IM Sredojevic Ivan 1 – 0 FM Ding Tze How Dilwen 2273 9
5 7 2192 IM Martorelli Antonio 0 – 1 FM Marjanovic Dejan 2377 8
6 2 2275   Soham Das 0   spielfrei 0 -1
Round 4 on 2018/03/19 at 16:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 9 2273 FM Ding Tze How Dilwen 0 – 1 IM Martorelli Antonio 2192 7
2 10 2361   Rajkovic Mladen ½ – ½ IM Sredojevic Ivan 2318 6
3 11 2406 GM Fominyh Alexander ½ – ½ IM Farkas Tibor 2329 5
4 1 2308 FM Kecskemeti Arpad 1 – 0   Kovacevic Nikola 2121 4
5 2 2275   Soham Das ½ – ½ FM Krstulovic Alex 2376 3
6 8 2377 FM Marjanovic Dejan 0   spielfrei 0 -1
Round 5 on 2018/03/20 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 4 2121   Kovacevic Nikola 0 – 1   Soham Das 2275 2
2 5 2329 IM Farkas Tibor ½ – ½ FM Kecskemeti Arpad 2308 1
3 6 2318 IM Sredojevic Ivan 1 – 0 GM Fominyh Alexander 2406 11
4 7 2192 IM Martorelli Antonio 0 – 1   Rajkovic Mladen 2361 10
5 8 2377 FM Marjanovic Dejan 1 – 0 FM Ding Tze How Dilwen 2273 9
6 3 2376 FM Krstulovic Alex 0   spielfrei 0 -1
Round 6 on 2018/03/21 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2361   Rajkovic Mladen 0 – 1 FM Marjanovic Dejan 2377 8
2 11 2406 GM Fominyh Alexander 1 – 0 IM Martorelli Antonio 2192 7
3 1 2308 FM Kecskemeti Arpad 1 – 0 IM Sredojevic Ivan 2318 6
4 2 2275   Soham Das ½ – ½ IM Farkas Tibor 2329 5
5 3 2376 FM Krstulovic Alex 1 – 0   Kovacevic Nikola 2121 4
6 9 2273 FM Ding Tze How Dilwen 0   spielfrei 0 -1
Round 7 on 2018/03/22 at 09:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 5 2329 IM Farkas Tibor 1 – 0 FM Krstulovic Alex 2376 3
2 6 2318 IM Sredojevic Ivan 0 – 1   Soham Das 2275 2
3 7 2192 IM Martorelli Antonio 0 – 1 FM Kecskemeti Arpad 2308 1
4 8 2377 FM Marjanovic Dejan ½ – ½ GM Fominyh Alexander 2406 11
5 9 2273 FM Ding Tze How Dilwen ½ – ½   Rajkovic Mladen 2361 10
6 4 2121   Kovacevic Nikola 0   spielfrei 0 -1
Round 8 on 2018/03/22 at 16:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 11 2406 GM Fominyh Alexander ½ – ½ FM Ding Tze How Dilwen 2273 9
2 1 2308 FM Kecskemeti Arpad 0 – 1 FM Marjanovic Dejan 2377 8
3 2 2275   Soham Das 1 – 0 IM Martorelli Antonio 2192 7
4 3 2376 FM Krstulovic Alex ½ – ½ IM Sredojevic Ivan 2318 6
5 4 2121   Kovacevic Nikola ½ – ½ IM Farkas Tibor 2329 5
6 10 2361   Rajkovic Mladen 0   spielfrei 0 -1
Round 9 on 2018/03/23 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 6 2318 IM Sredojevic Ivan 1 – 0   Kovacevic Nikola 2121 4
2 7 2192 IM Martorelli Antonio 0 – 1 FM Krstulovic Alex 2376 3
3 8 2377 FM Marjanovic Dejan ½ – ½   Soham Das 2275 2
4 9 2273 FM Ding Tze How Dilwen ½ – ½ FM Kecskemeti Arpad 2308 1
5 10 2361   Rajkovic Mladen 1 – 0 GM Fominyh Alexander 2406 11
6 5 2329 IM Farkas Tibor 0   spielfrei 0 -1
Round 10 on 2018/03/24 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 1 2308 FM Kecskemeti Arpad 1 – 0   Rajkovic Mladen 2361 10
2 2 2275   Soham Das 1 – 0 FM Ding Tze How Dilwen 2273 9
3 3 2376 FM Krstulovic Alex ½ – ½ FM Marjanovic Dejan 2377 8
4 4 2121   Kovacevic Nikola 0 – 1 IM Martorelli Antonio 2192 7
5 5 2329 IM Farkas Tibor ½ – ½ IM Sredojevic Ivan 2318 6
6 11 2406 GM Fominyh Alexander 0   spielfrei 0 -1
Round 11 on 2018/03/25 at 10:00
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 7 2192 IM Martorelli Antonio ½ – ½ IM Farkas Tibor 2329 5
2 8 2377 FM Marjanovic Dejan 1 – 0   Kovacevic Nikola 2121 4
3 9 2273 FM Ding Tze How Dilwen 1 – 0 FM Krstulovic Alex 2376 3
4 10 2361   Rajkovic Mladen 1 – 0   Soham Das 2275 2
5 11 2406 GM Fominyh Alexander 1 – 0 FM Kecskemeti Arpad 2308 1
6 6 2318 IM Sredojevic Ivan 0   spielfrei 0 -1

 

 

Final Ranking after 11 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 8 FM Marjanovic Dejan   BIH 2377 7,5 32,75 0,0 5 2489 10 7,5 6,06 1,44 10 14,4
2 2   Soham Das   IND 2275 7,5 32,50 0,0 6 2499 10 7,5 4,55 2,95 20 59,0
3 3 FM Krstulovic Alex   HUN 2376 6,0 26,75 0,0 4 2368 10 6 6,05 -0,05 20 -1,0
4 5 IM Farkas Tibor   SRB 2329 5,5 27,75 0,0 1 2337 10 5,5 5,37 0,13 10 1,3
5 10   Rajkovic Mladen   SRB 2361 5,5 23,50 0,0 4 2334 10 5,5 5,83 -0,33 20 -6,6
6 6 IM Sredojevic Ivan   SRB 2318 5,5 23,25 0,0 3 2338 10 5,5 5,19 0,31 10 3,1
7 11 GM Fominyh Alexander   RUS 2406 5,0 20,00 0,0 3 2293 10 5 6,47 -1,47 10 -14,7
8 1 FM Kecskemeti Arpad   SRB 2308 5,0 19,25 0,0 4 2303 10 5 5,07 -0,07 20 -1,4
9 9 FM Ding Tze How Dilwen   MAS 2273 4,0 17,00 0,0 2 2234 10 4 4,54 -0,54 10 -5,4
10 7 IM Martorelli Antonio   ITA 2192 3,0 10,00 0,0 2 2165 10 3 3,40 -0,40 10 -4,0
11 4   Kovacevic Nikola   FRA 2121 0,5 2,75 0,0 0 1852 10 0,5 2,47 -1,97 20 -39,4

http://chess-results.com/tnr339067.aspx?lan=1&art=2

——————————————————————

February 2018

The winner GM tournament Third Saturday -Djenovici – Gabriel Bick (USA) got GM norm and IM norm Certificate

The winner of IM tournament FM Dragan Popadić (MNE) and the winner of GM tournament Gabriel Bick (USA)

 

Players’ list for “THIRD SATURDAY” GM CHESS TOURNAMENT February 2018 (GM -II/18)

Players’ list for “THIRD SATURDAY” IM CHESS TOURNAMENT February 2018 (IM -II/18)

Players’ list for “THIRD SATURDAY” FM CHESS TOURNAMENT February 2018 (FM -II/18)

http://chess-results.com/tnr332554.aspx?lan=1&art=1

Third Saturday Djenovici MNE GM II-2018

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name FED Rtg Bdld Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 5   Bick Gabriel USA 2403   7,0 28,50 0,0 4,5 5 2610 9 7 4,66 2,34 10 23,4
2 8 GM Lazic Miroljub SRB 2496   6,0 24,75 0,0 3,5 3 2504 9 6 5,88 0,12 10 1,2
3 10 GM Drasko Milan MNE 2452   5,0 21,50 0,0 3,0 1 2427 9 5 5,32 -0,32 10 -3,2
4 7 IM Ostojic Nikola SRB 2449   5,0 20,75 0,0 2,5 3 2428 9 5 5,26 -0,26 10 -2,6
5 6 GM Dizdarevic Emir BIH 2461   4,5 19,25 0,0 3,0 1 2383 9 4,5 5,44 -0,94 10 -9,4
6 3 FM Tomic Aleksandar MNE 2359   4,5 18,25 0,0 2,5 2 2395 9 4,5 4,07 0,43 20 8,6
7 2 FM Srinath Rao S.V. IND 2278   4,5 16,25 0,0 2,0 3 2404 9 4,5 3,00 1,50 20 30,0
8 4 FM Sukovic Andrej MNE 2262   3,0 14,00 0,0 2,5 0 2280 9 3 2,82 0,18 20 3,6
9 9 FM Strugnell Carl WLS 2330   3,0 10,00 0,0 1,0 2 2273 9 3 3,67 -0,67 20 -13,4
10 1 GM Ivanovic Bozidar MNE 2420   2,5 11,75 0,0 2,0 0 2222 9 2,5 4,88 -2,38 10 -23,8

 

Third Saturday Djenovici MNE IM II-2018

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Bdld Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 3 FM Popadic Dragan   MNE 2171   6,0 25,00 0,0 4,5 2387 9 6 3,39 2,61 20 52,2
2 5 IM Farkas Tibor   SRB 2317   5,5 23,50 0,0 4,0 2326 9 5,5 5,35 0,15 10 1,5
3 9 FM Pecurica Milos   MNE 2334   5,5 22,00 0,0 3,5 2324 9 5,5 5,57 -0,07 20 -1,4
4 4 IM Radlovacki Jovan   SRB 2307   5,0 22,00 0,0 4,0 2290 9 5 5,20 -0,20 10 -2,0
5 1 FM Kumar Nikhil   USA 2258   5,0 18,75 1,0 3,0 2295 9 5 4,55 0,45 10 4,5
6 10 FM Kecskemeti Arpad   SRB 2284   5,0 18,75 0,0 3,0 2293 9 5 4,91 0,09 20 1,8
7 8 IM Sredojevic Ivan   SRB 2351   4,5 20,00 0,0 3,5 2242 9 4,5 5,77 -1,27 10 -12,7
8 6 FM Lundin Jan   SWE 2270   4,5 16,75 0,0 2,5 2251 9 4,5 4,72 -0,22 20 -4,4
9 7   Mikavica Mirko   SRB 2154   2,5 12,50 0,0 2,5 2098 9 2,5 3,19 -0,69 20 -13,8
10 2   Radovic Stefan   SWE 2084   1,5 5,25 0,0 0,5 1999 9 1,5 2,35 -0,85 20 -17,0

 

Third Saturday Djenovici MNE FM II-2018

Final Ranking after 14 Rounds

Rk. SNo   Name sex FED Rtg Bdld Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 8   Kumar Naman   USA 2004   11,0 61,50 0,0 5,0 9 2067 12 9 7,72 1,28 40 51,2
2 1   Viskic Pavisa   CRO 2207   10,5 57,75 0,0 5,0 9 2058 12 8,5 10,20 -1,70 20 -34,0
3 2   Farkas Sandor I   SRB 1952   9,5 58,25 0,0 5,0 6 2005 12 8 6,96 1,04 20 20,8
4 6   Molnar Gabor Roland   SRB 1960   9,0 49,25 0,0 3,5 6 1936 12 7 7,06 -0,06 20 -1,2
5 3   Lazarevic Zoran   MNE 1867   7,5 30,75 0,0 1,5 7 1865 12 5,5 5,58 -0,08 20 -1,6
6 4   Radosevic Nevena w MNE 1589   5,5 20,75 0,0 1,5 4 1744 12 3,5 1,88 1,62 20 32,4
7 5   Tomic Danilo   MNE 1653   2,0 6,00 0,0 0,5 1 1403 12 0,5 2,60 -2,10 40 -84,0
8 7   Ermolaeva Ekaterina w RUS 0   1,0 5,75 0,0 0,5 0 1468 14 1        

 

 

 December 2017

Players’ list for “THIRD SATURDAY” IM CHESS TOURNAMENT December 2017
(IM-XII/17)

Players’ list for “THIRD SATURDAY” FM-A CHESS TOURNAMENT December 2017
(FM A-XII/17)

http://chess-results.com/tnr320911.aspx?lan=1&art=2&wi=821

FM Velimir Ivić with IM norm certificate

Third Saturday Djenovici MNE -IM XII – 2017

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 2 GM Gleizerov Evgeny RUS 2490 9,0 36,00 0,0 3,0 9 3047 9 9 7,07 1,93 10 19,3
2 9 FM Ivic Velimir SRB 2344 7,0 24,25 0,0 1,5 6 2463 9 7 5,54 1,46 20 29,2
3 6 GM Nikcevic Nebojsa MNE 2434 6,0 18,50 0,0 1,0 6 2368 9 6 6,53 -0,53 10 -5,3
4 1 FM Petijevic Vaso MNE 2261 5,0 16,00 0,0 0,5 3 2286 9 5 4,60 0,40 20 8,0
5 10   Nikolic Nebojsa MNE 2334 4,0 16,50 0,0 2,0 3 2267 8 4 4,61 -0,61 10 -6,1
6 4 FM Bujisic Vlastimir MNE 2194 4,0 10,75 0,0 0,0 3 2207 9 4 3,82 0,18 20 3,6
7 7 IM Kontic Djordjije MNE 2314 3,5 12,00 0,0 0,5 1 2163 9 3,5 5,21 -1,71 10 -17,1
8 3 FM Miljkovic Milan BIH 2163 3,0 8,50 0,0 0,5 1 2129 9 3 3,47 -0,47 20 -9,4
9 5   Dolgun Can TUR 2055 2,0 4,75 0,0 0,0 1 1931 8 1 2,17 -1,17 40 -46,8
10 8   Lazarevic Zoran MNE 1857 1,5 3,25 0,0 0,0 1 1944 9 1,5 0,98 0,52 20 10,4

Pairings/Results

Round 1 on 2017/12/16 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 1 2261 FM Petijevic Vaso ½ – ½   Nikolic Nebojsa 2334 10
2 2 2490 GM Gleizerov Evgeny 1 – 0 FM Ivic Velimir 2344 9
3 3 2163 FM Miljkovic Milan 1 – 0   Lazarevic Zoran 1857 8
4 4 2194 FM Bujisic Vlastimir ½ – ½ IM Kontic Djordjije 2314 7
5 5 2055   Dolgun Can 0 – 1 GM Nikcevic Nebojsa 2434 6
Round 2 on 2017/12/17 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2334   Nikolic Nebojsa 1 – 0 GM Nikcevic Nebojsa 2434 6
2 7 2314 IM Kontic Djordjije ½ – ½   Dolgun Can 2055 5
3 8 1857   Lazarevic Zoran 0 – 1 FM Bujisic Vlastimir 2194 4
4 9 2344 FM Ivic Velimir 1 – 0 FM Miljkovic Milan 2163 3
5 1 2261 FM Petijevic Vaso 0 – 1 GM Gleizerov Evgeny 2490 2
Round 3 on 2017/12/18 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 2 2490 GM Gleizerov Evgeny 1 – 0   Nikolic Nebojsa 2334 10
2 3 2163 FM Miljkovic Milan ½ – ½ FM Petijevic Vaso 2261 1
3 4 2194 FM Bujisic Vlastimir 0 – 1 FM Ivic Velimir 2344 9
4 5 2055   Dolgun Can 0 – 1   Lazarevic Zoran 1857 8
5 6 2434 GM Nikcevic Nebojsa 1 – 0 IM Kontic Djordjije 2314 7
Round 4 on 2017/12/20 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2334   Nikolic Nebojsa 0 – 1 IM Kontic Djordjije 2314 7
2 8 1857   Lazarevic Zoran 0 – 1 GM Nikcevic Nebojsa 2434 6
3 9 2344 FM Ivic Velimir 1 – 0   Dolgun Can 2055 5
4 1 2261 FM Petijevic Vaso 1 – 0 FM Bujisic Vlastimir 2194 4
5 2 2490 GM Gleizerov Evgeny 1 – 0 FM Miljkovic Milan 2163 3
Round 5 on 2017/12/21 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 3 2163 FM Miljkovic Milan 0 – 1   Nikolic Nebojsa 2334 10
2 4 2194 FM Bujisic Vlastimir 0 – 1 GM Gleizerov Evgeny 2490 2
3 5 2055   Dolgun Can 0 – 1 FM Petijevic Vaso 2261 1
4 6 2434 GM Nikcevic Nebojsa 0 – 1 FM Ivic Velimir 2344 9
5 7 2314 IM Kontic Djordjije ½ – ½   Lazarevic Zoran 1857 8
Round 6 on 2017/12/22 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2334   Nikolic Nebojsa 1 – 0   Lazarevic Zoran 1857 8
2 9 2344 FM Ivic Velimir 1 – 0 IM Kontic Djordjije 2314 7
3 1 2261 FM Petijevic Vaso 0 – 1 GM Nikcevic Nebojsa 2434 6
4 2 2490 GM Gleizerov Evgeny 1 – 0   Dolgun Can 2055 5
5 3 2163 FM Miljkovic Milan ½ – ½ FM Bujisic Vlastimir 2194 4
Round 7 on 2017/12/23 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 4 2194 FM Bujisic Vlastimir 1 – 0   Nikolic Nebojsa 2334 10
2 5 2055   Dolgun Can ½ – ½ FM Miljkovic Milan 2163 3
3 6 2434 GM Nikcevic Nebojsa 0 – 1 GM Gleizerov Evgeny 2490 2
4 7 2314 IM Kontic Djordjije ½ – ½ FM Petijevic Vaso 2261 1
5 8 1857   Lazarevic Zoran 0 – 1 FM Ivic Velimir 2344 9
Round 8 on 2017/12/24 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2334   Nikolic Nebojsa ½ – ½ FM Ivic Velimir 2344 9
2 1 2261 FM Petijevic Vaso 1 – 0   Lazarevic Zoran 1857 8
3 2 2490 GM Gleizerov Evgeny 1 – 0 IM Kontic Djordjije 2314 7
4 3 2163 FM Miljkovic Milan 0 – 1 GM Nikcevic Nebojsa 2434 6
5 4 2194 FM Bujisic Vlastimir 1 – 0   Dolgun Can 2055 5
Round 9 on 2017/12/25 at 10:00
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 5 2055   Dolgun Can + – –   Nikolic Nebojsa 2334 10
2 6 2434 GM Nikcevic Nebojsa 1 – 0 FM Bujisic Vlastimir 2194 4
3 7 2314 IM Kontic Djordjije ½ – ½ FM Miljkovic Milan 2163 3
4 8 1857   Lazarevic Zoran 0 – 1 GM Gleizerov Evgeny 2490 2
5 9 2344 FM Ivic Velimir ½ – ½ FM Petijevic Vaso 2261 1

 

Final Ranking after 10 Rounds

Rk. SNo   Name FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 2   Yildirim Ibrahim Halil TUR 1708 9,0 36,00 0,0 5,0 2251 8 7,5 2,96 4,54 40 181,6
2 5   Bubanja Masan MNE 1937 7,0 26,75 0,0 3,5 1844 8 5 5,94 -0,94 20 -18,8
3 3   Perisic Milutin MNE 0 5,0 18,00 0,0 2,0 1787 10 5        
4 4   Bubanja Milos MNE 1744 5,0 16,75 0,0 1,5 1841 8 4,5 3,44 1,06 40 42,4
5 6   Milosevic Andjelko BIH 1741 2,5 5,50 0,0 0,5 1605 8 2 3,42 -1,42 40 -56,8
6 1   Tomic Danilo MNE 1804 1,5 8,50 0,0 1,5 1461 8 1 4,24 -3,24 40 -129,6

 

November 2017

 Third Saturday Djenovici MNE -FM XII – 2017

IM Sapatarshi Roy with GM norm Certificate

NOVEMBER (18-26.1.2017)

GM tournament

Players’ list for “THIRD SATURDAY” GM CHESS TOURNAMENT November 2017
(GM-XI/17)

Tournament’s results: http://chess-results.com/tnr311295.aspx?lan=1&art=1&wi=821

https://www.fide.com/component/content/article/4-tournaments/10539-im-saptarshi-roy-wins-djenovici-gm-tournament.html

FM-A tournament

Players’ list for “THIRD SATURDAY” FM-A CHESS TOURNAMENT November 2017
(FM A-XI/17)

Tournament’s results: http://chess-results.com/tnr312853.aspx?lan=1&art=0&wi=821

 

GM TOURNAMENT

Third Saturday, Djenovici MNE (GM XI-2017)

Parings/Results

Round 1 on 2017/11/18 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 1 2449 IM Saptarshi Roy 1 – 0 WFM Okuyaz Duru 2238 10
2 2 2457 GM Pikula Dejan ½ – ½ GM Nikcevic Nebojsa 2423 9
3 3 2472 GM Pavlovic Milos ½ – ½ FM Vardan Nagpal 2510 8
4 4 2399   Bick Gabriel 1 – 0 IM Golubov Saveliy 2501 7
5 5 2265 FM Can Isik ½ – ½ FM Kumar Nikhil 2274 6
Round 2 on 2017/11/19 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2238 WFM Okuyaz Duru ½ – ½ FM Kumar Nikhil 2274 6
2 7 2501 IM Golubov Saveliy 0 – 1 FM Can Isik 2265 5
3 8 2510 FM Vardan Nagpal 0 – 1   Bick Gabriel 2399 4
4 9 2423 GM Nikcevic Nebojsa 1 – 0 GM Pavlovic Milos 2472 3
5 1 2449 IM Saptarshi Roy 1 – 0 GM Pikula Dejan 2457 2
Round 3 on 2017/11/20 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 2 2457 GM Pikula Dejan 1 – 0 WFM Okuyaz Duru 2238 10
2 3 2472 GM Pavlovic Milos 0 – 1 IM Saptarshi Roy 2449 1
3 4 2399   Bick Gabriel 1 – 0 GM Nikcevic Nebojsa 2423 9
4 5 2265 FM Can Isik 1 – 0 FM Vardan Nagpal 2510 8
5 6 2274 FM Kumar Nikhil 0 – 1 IM Golubov Saveliy 2501 7
Round 4 on 2017/11/21 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2238 WFM Okuyaz Duru 0 – 1 IM Golubov Saveliy 2501 7
2 8 2510 FM Vardan Nagpal 0 – 1 FM Kumar Nikhil 2274 6
3 9 2423 GM Nikcevic Nebojsa 1 – 0 FM Can Isik 2265 5
4 1 2449 IM Saptarshi Roy ½ – ½   Bick Gabriel 2399 4
5 2 2457 GM Pikula Dejan ½ – ½ GM Pavlovic Milos 2472 3
Round 5 on 2017/11/22 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 3 2472 GM Pavlovic Milos 1 – 0 WFM Okuyaz Duru 2238 10
2 4 2399   Bick Gabriel 1 – 0 GM Pikula Dejan 2457 2
3 5 2265 FM Can Isik 0 – 1 IM Saptarshi Roy 2449 1
4 6 2274 FM Kumar Nikhil 0 – 1 GM Nikcevic Nebojsa 2423 9
5 7 2501 IM Golubov Saveliy 1 – 0 FM Vardan Nagpal 2510 8
Round 6 on 2017/11/23 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2238 WFM Okuyaz Duru ½ – ½ FM Vardan Nagpal 2510 8
2 9 2423 GM Nikcevic Nebojsa ½ – ½ IM Golubov Saveliy 2501 7
3 1 2449 IM Saptarshi Roy 1 – 0 FM Kumar Nikhil 2274 6
4 2 2457 GM Pikula Dejan 1 – 0 FM Can Isik 2265 5
5 3 2472 GM Pavlovic Milos 1 – 0   Bick Gabriel 2399 4
Round 7 on 2017/11/24 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 4 2399   Bick Gabriel 1 – 0 WFM Okuyaz Duru 2238 10
2 5 2265 FM Can Isik 0 – 1 GM Pavlovic Milos 2472 3
3 6 2274 FM Kumar Nikhil 0 – 1 GM Pikula Dejan 2457 2
4 7 2501 IM Golubov Saveliy ½ – ½ IM Saptarshi Roy 2449 1
5 8 2510 FM Vardan Nagpal ½ – ½ GM Nikcevic Nebojsa 2423 9
Round 8 on 2017/11/25 at 14:30
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2238 WFM Okuyaz Duru 0 – 1 GM Nikcevic Nebojsa 2423 9
2 1 2449 IM Saptarshi Roy 1 – 0 FM Vardan Nagpal 2510 8
3 2 2457 GM Pikula Dejan ½ – ½ IM Golubov Saveliy 2501 7
4 3 2472 GM Pavlovic Milos 0 – 1 FM Kumar Nikhil 2274 6
5 4 2399   Bick Gabriel 0 – 1 FM Can Isik 2265 5
Round 9 on 2017/11/26 at 10:00
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 5 2265 FM Can Isik 1 – 0 WFM Okuyaz Duru 2238 10
2 6 2274 FM Kumar Nikhil 1 – 0   Bick Gabriel 2399 4
3 7 2501 IM Golubov Saveliy ½ – ½ GM Pavlovic Milos 2472 3
4 8 2510 FM Vardan Nagpal – – + GM Pikula Dejan 2457 2
5 9 2423 GM Nikcevic Nebojsa ½ – ½ IM Saptarshi Roy 2449 1

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 1 IM Saptarshi Roy IND 2449 7,5 29,25 0,0 4,5 2666 9 7,5 5,16 2,34 10 23,4
2 9 GM Nikcevic Nebojsa MNE 2423 6,0 23,75 0,0 3,5 2521 9 6 4,79 1,21 10 12,1
3 4   Bick Gabriel USA 2399 5,5 22,75 0,0 3,5 2479 9 5,5 4,49 1,01 20 20,2
4 2 GM Pikula Dejan SRB 2457 5,5 22,25 0,0 2,5 2421 8 4,5 4,83 -0,33 10 -3,3
5 7 IM Golubov Saveliy RUS 2501 5,0 18,50 0,0 2,0 2430 9 5 5,82 -0,82 10 -8,2
6 3 GM Pavlovic Milos SRB 2472 4,5 17,00 0,0 3,0 2391 9 4,5 5,45 -0,95 10 -9,5
7 5 FM Can Isik TUR 2265 4,5 15,50 0,0 2,0 2414 9 4,5 2,78 1,72 40 68,8
8 6 FM Kumar Nikhil USA 2274 4,0 14,75 0,0 2,5 2370 9 4 2,87 1,13 10 11,3
9 8 FM Vardan Nagpal IND 2510 1,5 5,75 0,0 1,0 2127 8 1,5 5,34 -3,84 10 -38,4
10 10 WFM Okuyaz Duru TUR 2238 1,0 3,00 0,0 0,0 2066 9 1 2,47 -1,47 40 -58,8

http://chess-results.com/tnr311295.aspx?lan=1&art=1&wi=821

MORE PHOTOS >>>>

FM-A TOURNAMENT

Third Saturday, Djenovici MNE (FM XI-2017)

Pairings/Results

Round 1 on 2017/11/18 at 14:30
Bo. No. Rtg     Name Result   Name   Rtg No.
1 1 1848     Dedic Slavko 0 – 1   Kumar Naman   1910 6
2 2 1951     Cerovic Vukoman ½ – ½   Lakusic Zoran   1720 5
3 3 1809     Lazarevic Zoran ½ – ½   Bubanja Masan   1956 4
Round 2 on 2017/11/19 at 14:30
Bo. No. Rtg     Name Result   Name   Rtg No.
1 6 1910     Kumar Naman ½ – ½   Bubanja Masan   1956 4
2 5 1720     Lakusic Zoran 0 – 1   Lazarevic Zoran   1809 3
3 1 1848     Dedic Slavko 1 – 0   Cerovic Vukoman   1951 2
Round 3 on 2017/11/20 at 14:30
Bo. No. Rtg     Name Result   Name   Rtg No.
1 2 1951     Cerovic Vukoman 1 – 0   Kumar Naman   1910 6
2 3 1809     Lazarevic Zoran ½ – ½   Dedic Slavko   1848 1
3 4 1956     Bubanja Masan 1 – 0   Lakusic Zoran   1720 5
Round 4 on 2017/11/21 at 14:30
Bo. No. Rtg     Name Result   Name   Rtg No.
1 6 1910     Kumar Naman 1 – 0   Lakusic Zoran   1720 5
2 1 1848     Dedic Slavko 1 – 0   Bubanja Masan   1956 4
3 2 1951     Cerovic Vukoman 0 – 1   Lazarevic Zoran   1809 3
Round 5 on 2017/11/22 at 09:30
Bo. No. Rtg     Name Result   Name   Rtg No.
1 3 1809     Lazarevic Zoran 1 – 0   Kumar Naman   1910 6
2 4 1956     Bubanja Masan ½ – ½   Cerovic Vukoman   1951 2
3 5 1720     Lakusic Zoran 0 – 1   Dedic Slavko   1848 1
Round 6 on 2017/11/22 at 14:30
Bo. No. Rtg     Name Result   Name   Rtg No.
1 6 1910     Kumar Naman 1 – 0   Dedic Slavko   1848 1
2 5 1720     Lakusic Zoran ½ – ½   Cerovic Vukoman   1951 2
3 4 1956     Bubanja Masan 0 – 1   Lazarevic Zoran   1809 3
Round 7 on 2017/11/23 at 14:30
Bo. No. Rtg     Name Result   Name   Rtg No.
1 4 1956     Bubanja Masan ½ – ½   Kumar Naman   1910 6
2 3 1809     Lazarevic Zoran 1 – 0   Lakusic Zoran   1720 5
3 2 1951     Cerovic Vukoman 1 – 0   Dedic Slavko   1848 1
Round 8 on 2017/11/24 at 14:30
Bo. No. Rtg     Name Result   Name   Rtg No.
1 6 1910     Kumar Naman 1 – 0   Cerovic Vukoman   1951 2
2 1 1848     Dedic Slavko 1 – 0   Lazarevic Zoran   1809 3
3 5 1720     Lakusic Zoran 0 – 1   Bubanja Masan   1956 4
Round 9 on 2017/11/25 at 14:30
Bo. No. Rtg     Name Result   Name   Rtg No.
1 5 1720     Lakusic Zoran 0 – 1   Kumar Naman   1910 6
2 4 1956     Bubanja Masan 1 – 0   Dedic Slavko   1848 1
3 3 1809     Lazarevic Zoran 0 – 1   Cerovic Vukoman   1951 2
Round 10 on 2017/11/26 at 10:00
Bo. No. Rtg     Name Result   Name   Rtg No.
1 6 1910     Kumar Naman ½ – ½   Lazarevic Zoran   1809 3
2 2 1951     Cerovic Vukoman ½ – ½   Bubanja Masan   1956 4
3 1 1848     Dedic Slavko ½ – ½   Lakusic Zoran   1720 5

October 2017

OCTOBER (21-29.10.2017)

“THIRD SATURDAY” CHESS TOURNAMENT
(IM –X/2017)

Miloš Pečurica, the first IM norm

Pečurica Miloš got IM norm

More photos

Pairings/Results

Round 1 on 2017/10/21
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 1 2259 FM Bujisic Vlastimir 1 – 0   Curic Drazen 2223 10
2 2 2328 FM Stocko Josip 0 – 1 IM Kiroski Toni 2239 9
3 3 2326 IM Radlovacki Jovan ½ – ½ IM Sredojevic Ivan 2368 8
4 4 2264   Pecurica Milos ½ – ½   Draganic Veljko 2312 7
5 5 2114 FM Anand Nadar ½ – ½   Kisic Bozidar 2188 6
Round 2 on 2017/10/22
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2223   Curic Drazen 0 – 1   Kisic Bozidar 2188 6
2 7 2312   Draganic Veljko 1 – 0 FM Anand Nadar 2114 5
3 8 2368 IM Sredojevic Ivan ½ – ½   Pecurica Milos 2264 4
4 9 2239 IM Kiroski Toni ½ – ½ IM Radlovacki Jovan 2326 3
5 1 2259 FM Bujisic Vlastimir 0 – 1 FM Stocko Josip 2328 2
Round 3 on 2017/10/23
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 2 2328 FM Stocko Josip 1 – 0   Curic Drazen 2223 10
2 3 2326 IM Radlovacki Jovan 1 – 0 FM Bujisic Vlastimir 2259 1
3 4 2264   Pecurica Milos 1 – 0 IM Kiroski Toni 2239 9
4 5 2114 FM Anand Nadar 0 – 1 IM Sredojevic Ivan 2368 8
5 6 2188   Kisic Bozidar 1 – 0   Draganic Veljko 2312 7
Round 4 on 2017/10/24
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2223   Curic Drazen 1 – 0   Draganic Veljko 2312 7
2 8 2368 IM Sredojevic Ivan 1 – 0   Kisic Bozidar 2188 6
3 9 2239 IM Kiroski Toni 1 – 0 FM Anand Nadar 2114 5
4 1 2259 FM Bujisic Vlastimir 0 – 1   Pecurica Milos 2264 4
5 2 2328 FM Stocko Josip 1 – 0 IM Radlovacki Jovan 2326 3
Round 5 on 2017/10/25
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 3 2326 IM Radlovacki Jovan 0 – 1   Curic Drazen 2223 10
2 4 2264   Pecurica Milos ½ – ½ FM Stocko Josip 2328 2
3 5 2114 FM Anand Nadar ½ – ½ FM Bujisic Vlastimir 2259 1
4 6 2188   Kisic Bozidar 0 – 1 IM Kiroski Toni 2239 9
5 7 2312   Draganic Veljko ½ – ½ IM Sredojevic Ivan 2368 8
Round 6 on 2017/10/26
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2223   Curic Drazen 0 – 1 IM Sredojevic Ivan 2368 8
2 9 2239 IM Kiroski Toni ½ – ½   Draganic Veljko 2312 7
3 1 2259 FM Bujisic Vlastimir 0 – 1   Kisic Bozidar 2188 6
4 2 2328 FM Stocko Josip 0 – 1 FM Anand Nadar 2114 5
5 3 2326 IM Radlovacki Jovan ½ – ½   Pecurica Milos 2264 4
Round 7 on 2017/10/27
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 4 2264   Pecurica Milos 1 – 0   Curic Drazen 2223 10
2 5 2114 FM Anand Nadar ½ – ½ IM Radlovacki Jovan 2326 3
3 6 2188   Kisic Bozidar 1 – 0 FM Stocko Josip 2328 2
4 7 2312   Draganic Veljko ½ – ½ FM Bujisic Vlastimir 2259 1
5 8 2368 IM Sredojevic Ivan ½ – ½ IM Kiroski Toni 2239 9
Round 8 on 2017/10/28
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 10 2223   Curic Drazen ½ – ½ IM Kiroski Toni 2239 9
2 1 2259 FM Bujisic Vlastimir 0 – 1 IM Sredojevic Ivan 2368 8
3 2 2328 FM Stocko Josip ½ – ½   Draganic Veljko 2312 7
4 3 2326 IM Radlovacki Jovan 0 – 1   Kisic Bozidar 2188 6
5 4 2264   Pecurica Milos 1 – 0 FM Anand Nadar 2114 5
Round 9 on 2017/10/29
Bo. No. Rtg   Name Result   Name Rtg No.
1 5 2114 FM Anand Nadar 0 – 1   Curic Drazen 2223 10
2 6 2188   Kisic Bozidar 0 – 1   Pecurica Milos 2264 4
3 7 2312   Draganic Veljko ½ – ½ IM Radlovacki Jovan 2326 3
4 8 2368 IM Sredojevic Ivan ½ – ½ FM Stocko Josip 2328 2
5 9 2239 IM Kiroski Toni ½ – ½ FM Bujisic Vlastimir 2259 1

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo   Name Rtg Bdld Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp n w we w-we K rtg+/-
1 4   Pecurica Milos 2264   7,0 28,75 0,0 3,0 2482 9 7 4,51 2,49 20 49,8
2 8 IM Sredojevic Ivan 2368   6,5 26,25 0,0 2,5 2416 9 6,5 5,90 0,60 10 6,0
3 9 IM Kiroski Toni 2239   5,5 22,50 0,0 2,5 2345 9 5,5 4,19 1,31 10 13,1
4 6   Kisic Bozidar 2188   5,5 19,25 0,0 1,0 2350 9 5,5 3,49 2,01 20 40,2
5 2 FM Stocko Josip 2328   4,5 18,25 0,0 1,0 2255 9 4,5 5,37 -0,87 20 -17,4
6 7   Draganic Veljko 2312   4,0 17,25 0,0 2,0 2214 9 4 5,17 -1,17 20 -23,4
7 3 IM Radlovacki Jovan 2326   3,5 15,25 0,0 1,5 2175 9 3,5 5,36 -1,86 10 -18,6
8 10   Curic Drazen 2223   3,5 12,75 0,0 0,5 2186 9 3,5 3,98 -0,48 20 -9,6
9 5 FM Anand Nadar 2114   2,5 10,25 0,0 1,5 2113 9 2,5 2,58 -0,08 40 -3,2
10 1 FM Bujisic Vlastimir 2259   2,5 9,50 0,0 0,5 2096 9 2,5 4,45 -1,95 20 -39,0

Tournament’s results: http://chess-results.com/tnr308742.aspx?lan=1&art=2&wi=821

 

 

Advertisements